საინტერესო სიახლეები ჩვენ შესახებ
რა არის ერთიანი ღვინის ბაზარი?
ჩვენი ქვეყანა, კულტურული მევენახეობის უძველესი კერა არის. აქ ღვინის ისტორია ადრეულ ხანაში დაიწყო და ამის დამადასტურებელი ფაქტები მრავლად ვლინდება. სწორედ ამიტომ, ჩვენს ქვეყანაში ღვინოს დიდი მნიშვნელობა აქვს, როგორც ეკონომიკური, ისე სოციალური, პოლიტიკური, თუ სხვადასხვა ასპექტებით. რეგლამენტი “ერთიანი ღვინის ბაზრის შესახებ” მიღებული იქნა 1999 წლის 17 მაისს. მისი ძირითადი მიზანია უზრუნველყოს
განსხვავებები ქარხნულ და საოჯახო ღვინოებს შორის
ქართული ღვინო ისტორიით ერთ-ერთი უძველესია ევროპაში. დღეისთვის ნაპოვნი ყველაზე ადრეული ნიშნები მევენახეობისა და ღვინის წარმოებაზე მიუთითებს საქართველოში ღვინის კულტურის არსებობაზე დაახ. 7000 წლის წინ, რაც საქართველოს ღვინის სამშობლოს სტატუსს ანიჭებს. მსოფლიოში, განსაკუთრებით საქართველოში, ყოველთვის იქნება დავა მაინც რა წარმოების ღვინოა უმჯობესი – ქარხნული თუ საოჯახო ? რა არის საოჯახო ღვინო?
მდგრადი განვითარება და ISO სტანდარტები
2015 წელს, გაერომ ჩამოაყალიბა მსოფლიოს ყველაზე აქტუალური გამოწვევების დაძლევის 15 წლიანი გეგმა. სტანდარტიზაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია უერთდება გაეროს და სტანდარტებში ასახავს მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის ეფექტურ გზებს. ISO სტანდარტებში გათვალისწინებულია მსოფლიოს მდგრადი განვითარების ეკონომიკური, გარემოსდაცვითი და სოციალური საკითხები. ISO სტანდარტების დანერგვით, თითოეული ორგანიზაცია უზრუნველყოფს თავისი საქმიანობის განვითარებას, რითაც ხელს უწყობს ისეთი
რატომ არის მნიშვნელოვანი სტანდარტიზაცია?
ევროპის შიდა ბაზარი, რომელიც ასევე ცნობილია „ერთიანი ბაზრის“ სახელწოდებით, იძლევა ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში თავისუფლად გადაადგილებისა და ვაჭრობის საშუალებას. ერთიანი ბაზრის საკანონმდებლო მოთხოვნების თანახმად, ევროკავშირის ბაზარზე განთავსებული პროდუქტი / მომსახურება უნდა აკმაყოფილებდეს ჯანმრთელობის, უსაფრთხოებისა და გარემოს დაცვის მოთხოვნებს. საქონლის ერთიან ბაზარზე დაშვებისათვის უმნიშვნელოვანეს ელემენტებს წარმოადგენს: სტანდარტები – სტანდარტები განსაზღვრავს პროდუქტის